Article #
101-816
101-816
cylinder
*)Spare part sold by Cartratec Bohemia s.r.o., are compatible with products of the Rolfo®, Kässbohrer® and Lohr® brands. All brands, references and comparison numbers listed are for comparison purposes only. Unless specified otherwise, the items offered are manufactured by Cartratec or for Cartratec under their supervision.
Lohr® is a registered trademark owned by Lohr Industrie S.A.
Rolfo® is a registered trademark owned by Rolfo S.P.A.
Kässbohrer® is a registered trademark owned by Daimler Truck AG
| Reference # |
|
| installation location | cab superstructure |
| surface | Painted |
| colour | black |
| length outside | 400mm |
| diameter 1/ inside | 45mm |
| Stroke | 255mm |
| Weight | 7.9kg |
| Weight | 7,900kg |
| Manufacturer | Schneebichler |
| Additional information | . |