Article #
100-661
100-661
sliding block complete
*)Spare part sold by Cartratec Bohemia s.r.o., are compatible with products of the Rolfo®, Kässbohrer® and Lohr® brands. All brands, references and comparison numbers listed are for comparison purposes only. Unless specified otherwise, the items offered are manufactured by Cartratec or for Cartratec under their supervision.
Lohr® is a registered trademark owned by Lohr Industrie S.A.
Rolfo® is a registered trademark owned by Rolfo S.P.A.
Kässbohrer® is a registered trademark owned by Daimler Truck AG
| Reference # |
|
| installation location | truck superstructure lifting pillar |
| side | rear side/ on top |
| material | Plastic |
| colour | natural |
| length outside | 100mm |
| width outside | 100mm |
| height outside | 66mm |
| diameter 1/ inside | 36mm |
| diameter 2/ outside | 70mm |
| Weight | 0.613kg |
| Weight | 0,613kg |
| Manufacturer | Schneebichler |
| Additional information | . |
| picture | Article # | Description |
|---|---|---|
|
|
104-383 | bearing bush |
|
|
101-102 | grease nipple |
|
|
101-095 | grease nipple cap |
|
|
104-232 | guide disc |
|
|
100-552 | hexagon nut |
|
|
100-560 | guide housing |
|
|
106-413 | guide housing |
|
|
107-457 | guide disc |
| picture | Quantity | Article # | Description |
|---|---|---|---|
|
|
1 | 104-383 | bearing bush |
|
|
2 | 101-102 | grease nipple |
|
|
2 | 101-095 | grease nipple cap |