Article #
101-819
101-819
cylinder
*)Spare part sold by Cartratec Bohemia s.r.o., are compatible with products of the Rolfo®, Kässbohrer® and Lohr® brands. All brands, references and comparison numbers listed are for comparison purposes only. Unless specified otherwise, the items offered are manufactured by Cartratec or for Cartratec under their supervision.
Lohr® is a registered trademark owned by Lohr Industrie S.A.
Rolfo® is a registered trademark owned by Rolfo S.P.A.
Kässbohrer® is a registered trademark owned by Daimler Truck AG
| Reference # |
|
| installation location | trailer extension |
| shape | double operating |
| surface | Painted |
| colour | black |
| length outside | 2240mm |
| diameter 1/ inside | 45mm |
| diameter 2/ outside | 78mm |
| diameter 3 | 63mm |
| Stroke | 2000mm |
| Weight | 58.5kg |
| Weight | 58,500kg |
| Manufacturer | Schneebichler |
| Additional information | . |
| picture | Article # | Description |
|---|---|---|
|
|
102-038 | guide bushing |
|
|
103-449 | splint pin |
|
|
101-349 | washer |
|
|
101-802 | seal kit |
|
|
103-665 | guide bushing |
|
|
101-707 | seal kit |